LILLEDE ISTUTAMINE üks hauakoht 10.- (sisaldab taime hinda ja kõiki istutamisega seotud toiminguid)
Levinud lilled hauaplatsile on: Võõrasema - esimesed kevadlilled, taluvad väikest öökülma. Istutatakse tavaliselt aprilli lõpus, mais. Begoonia - õitsevad pikalt läbi suve. Eelistatud sordid roosbegoonia ja alati õitsev begoonia. Peiulill - istutatakse juuli, august ja õitsevad sügiskülmadeni. Eelistab päikeselist kasvukohta. Krüsanteem - värvilised sügislilled, mis kestavad külmadeni. Hosta - levinud püsik kalmistul kuna on varjulembeline ja vähenõudlik taim. Kanarbik - alates aaugustist. On dekoratiivne ka talvel.KALMISTU KUJUNDAMINE TAIMEDEGA
Kalmistule sobivad taimed, mis on pinnase ja vee suhtes vähenõudlikud. Hauaplatsi kujundades pannakse kõigepealt paika suuremad taimed - puud ja põõsad. Silmas tuleb pidada kasvukõrgust. Suurematele platsidele sobivad nn. leinapuud. Napima vee ja valgusega saavad hästi hakkama leinaläätspuu ja leinajalakas. Levinud on pukspuu oma tumerohelise igihalja lehestikuga. Pukspuudest saab moodustada madala ja nägusa piirdeheki või lõigata ükskõik millise kujuga.
Ka okaspuid võib hauaplatsidel näha. Elupuud taluvad hästi varju, kuid vajavad niiskuserikkamat ja mullast pinnast. Istutusauku tublisti mulda pannes õnnestub elupuid siiski üsna edukalt hauaplatsidel kasvatada. Valida tuleks kääbussortide seast. Kuuskede kääbusvormid on väga ilusad hauaplatside soolopuud, kuid neile ei meeldi kuiv liivapinnas. Tuntud liivalembidel kadakatel on toredaid kääbussorte, aga kadakaid saab kasutada päikeselistel kohtadel. Sobiv igihaljas pinnakattetaim on ka kikkapuu, millest levinumad on: "Emerald`n`Gold" - tumerohelised lehed on ääristatud kuldkollasega ja "Variegatust" - lehed on hõbedase randiga.
Põõsastest on vähem pirtsakamad enelad, mis õitsevad rikkalikult. Maadjas enelas hoiab maadligi ja kattub juunis kreemvalgete õiekobaratega. Roosaõielised jaapani enela sordid "Little Princess" ja "Golden Princess" sirguvad napilt poolemeetriseks ümaraks põõsaks. Võnk-pärgenela sordil "Crispa" on pilkupüüdvad, tugevasti lõhestunud lehed ja allapoole kaarduvad oksad, mis veelgi tihedamalt istudes tekitavad ilusa struktuuriga pinnakatte. Võnk-pärgenelad on väga vähenõudlikud taimed.
Püsilillede seast on hea valik murtudsüda, sest õitseb roosade õitega maist kuni septembri lõpuni. Kombineerida võib omavahel punase- ja valgeõielisi sorte- Kindlasti tuleb istutusauku panna kompostmulda. Hauaplatsidel saavad hakkama ka bergeeniad. Sügava põuaga lasevad nad oma suured lehed lonti, kuid pärast kastmist tõusevad lehed uuesti üles. Bergeeniate ümarate lehtedega annab ilusa kontrasti sõnajalgade pikad sulgjad lehed. Pilkupüüdvat leheilu pakuvad ka varjukivirik ja epimeediumid.
Vähegi valgusrikkamatele hauaplatsidele saab istutada kanarbikutaimi. Kuna nad vajavad happelist pinnast, tuleb istutuskoha pinnas asendada neutraliseerimata turbaga, millesse on segatud pisut liiva ja lehekõdu. Kanarbikud õitsevad sügisel ja pärast õitsemist vajavad kerget pügamist. Istikute ostmisel tuleb valida Eesti olude tarvis külmakindlad sordid. Muru asendajana on väga sobiv vaip-tassik (kootula), mis talub hästi ka tallamist. Kohevama vaiba tekitavad koldnõgese hõbemustriliste lehtedega sort "Variegatum", täpilise iminõgese üleni hõbehallide lehtedega sort "Beacon Silver". Ka mitu kurereha liiki pakub rahuldava pinnakatte varjulises ja toitainetevaeses pinnases. Eriti sobivad on oksfordi ja tõmmu kurereha. Mullasemat ja niiskemat pinnast vajab väike igihali ja harilik metspipar. Kevaditi taevasiniste väikeste õitega kattuva lehevaiba moodustab kevad-nabaseemnik.
Aitamaks taimedel ellu jääda, tuleb neid kord aasta hea kompostiga multšida (mitte kanarbikke ja eerikaid) ja kuival ajal kasta. Kui komposti käepärast pole, tuleb taimede ümber lihtsalt musta mulda panna. Suve esimesel poolel võiks kasvualale pisut kompleksväetist sisse rehitseda. Igihaljad taimed peaks talveks katma kuuseokstega.
Kliendi soovil istutame haudadele püsikuid või hooajalisi lilli. Oma soovidest anna teada kalmuhoid@gmail.com